Strategie zakładów z dużymi kursami

Za duży kurs wśród obstawiających uważa się kurs wyższy niż 4. Zbyt duży kurs to kurs powyżej 10. Niektórzy gracze uważają, że najbardziej efektywna jest strategia ekspresowego obstawiania z bardzo wysokimi kursami.

Ale ta strategia jest zazwyczaj stosowana przez przegranych, którzy wierzą w swoją szczęśliwą gwiazdę. Na wygraną w takich zakładach można czekać latami i nigdy nie czekać. Co więcej, kwota każdego zakładu nie może być minimalna, w przeciwnym razie nawet wygrana po szalonych kursach nie przyniesie oczekiwanego rezultatu.

Jak ocenić atrakcyjność zakładu

Bukmacherzy oceniają każde wydarzenie w kontekście. Przy obliczaniu kursów na zakład brane są pod uwagę takie wskaźniki, jak poprzednie wyniki, status rozgrywanego turnieju i powiązane wydarzenia.

Dlatego szanse są często albo niedoszacowane, albo przeszacowane. Strategia zakładów z dużymi kursami polega przede wszystkim na umiejętności znalezienia sportowca lub drużyny, których bukmacherzy nie doceniają.

Przykłady

Za przykład może posłużyć każdy sport. Na przykład, na początku Mistrzostw Świata w Snookerze Mark Selby był na 3 miejscu, a Ronnie O Sullivan na 2 (po Mistrzostwach Świata zamienili się miejscami). Czyli w zasadzie w pojedynku z dowolnym snookerzystą z drugiej dziesiątki rankingu, kursy na nich będą mniej więcej takie same.

Ale jeśli, na przykład, Stephen Bingham (15 miejsce) gra przeciwko Ronniemu O Sullivanowi, kurs na wygraną Binghama przeciwko O Sullivanowi będzie wyższy niż na wygraną Selby’ego. Jest to bezpośrednia konsekwencja niematematycznego podejścia do kalkulacji zakładów. Bingham ma pecha w meczach z O Sullivanem. Chociaż szanse na to, że Bingham pokona Selby’ego i szanse na to, że Bingham pokona O Sullivana są mniej więcej równe.

Musisz być cierpliwy i grać do swojego bankrolla

Niezależnie od tego, jak niskie są oczekiwania bukmacherów, należy zdać sobie sprawę, że jeśli stawiamy po kursach 4+, wygrana jest możliwa co najwyżej raz na 4 zakłady. Najprawdopodobniej:

  • gracz przegra więcej niż 4 razy z rzędu;
  • nie można wykluczyć poważnej passy przegranych 10 lub więcej razy z rzędu;
  • udany zakład na dane wydarzenie może nie pokryć sumy przegranych wcześniej zakładów.
  • Dlatego bardzo ważne jest, aby ograniczyć kwotę postawioną na zdarzenie, zakładając, że przegrasz więcej niż raz. Ale jednocześnie nie należy stawiać zbyt małych zakładów. Idealnie byłoby, gdyby potencjalne wygrane przynosiły zysk.

Najłatwiej jest stawiać zakłady zgodnie z zasadą “pokerową”, nie więcej niż 1% zakładu na bankroll (kwota na koncie). Wiedza o tym, jak “grać na bankrollu” jest jedną z kluczowych umiejętności nie tylko dla obstawiającego, ale dla każdego entuzjasty hazardu.

Składnik psychologiczny

Psychologiczny komponent hazardu po wysokich kursach oznacza całkowitą awersję do intuicyjnie obstawianych zakładów. Bardzo często zakłady po wysokich kursach nie są robione na trzeźwo. Ale na podstawie tych samych momentów poza grą, które bukmacherzy wykorzystują do ustalania kursów.

Na przykład, gracz oglądał mecz pewnej drużyny. Uważa, że jest to dobrze wyglądający zespół. Postawił na niego, mimo że bukmacherzy dość realistycznie oceniają szanse drużyny na zwycięstwo. Tak więc, nawet jeśli wygra, nie pokryje kosztów związanych z innymi zakładami.

Bo stosując taką strategię, kierując się prawdziwymi cytatami, można wygrać “na odległość” tylko przez przypadek.

Czym jest zwycięstwo “na dystansie” i do czego dążyć

Głównym celem profesjonalnego bukmachera jest stały wzrost bankrolla i osiąganie zysków. “Odległość” to czas spędzony na obstawianiu. “Wygrywanie na odległość” to wzrost bankrolla po upływie odpowiedniej ilości czasu. W zależności od wielkości zakładu może to być nawet miesiąc lub pół roku.

Niektórzy gracze wolą najpierw mieć stały wzrost swojego bankrolla. Następnie zacznij stopniowo zwiększać zakłady. Które również będą się zwiększać wraz z rosnącym bankrollem. Niestety, strategia ta ma dla wielu kluczową wadę – wygrana przez bardzo długi czas nie może “dotknąć Twoich rąk”. Co wkrótce stanie się frustrujące.

Zakłady staną się bardziej nieprzemyślane, może zniknąć chęć do gry. Dotyczy to w szczególności obstawiających dużą ilość wydarzeń sportowych, które nie interesują ich z punktu widzenia gry.

Wady obstawiania po wysokich kursach

Zwolennicy strategii obstawiania po niskich kursach często przytaczają wyliczenia dowodzące, że obstawianie po wysokich kursach jest nieopłacalne już w średnim terminie. Każde większe wydarzenie sportowe, które ma 1 lub 1-4 faworytów jest często brane za przykład. I kilka “ciemnych koni” z potencjałem.

Na przykład, gracz postawił 100$ na underdoga po kursie 8,5. Ten kurs pozwala mu wzbogacić się o 750$ w przypadku wygranej underdoga. Ale nawet jeśli rzeczywiste szanse na wygraną outsidera nie są wyższe niż, powiedzmy, 5 (tzn. bukmacherzy znacznie zaniżyli szanse na wygraną), prawdopodobieństwo wygranej jest nadal dość małe.

Jednak zakład na faworyta z kursem 1.2 przyniesie Ci tylko 20$ wygranej. Ale nikt nie może Ci zabronić dalszego stawiania na faworyta w następnej rundzie rozgrywek.

Kurs na to, że faworyt wygra turniej może być wyższy niż kurs na to, że underdog wygra dany mecz. Stawiając 7-8 zakładów z rzędu z kursem poniżej 1.4 możesz zarobić więcej niż stawiając pojedynczy zakład na underdoga.

Jednak w kategoriach teorii prawdopodobieństwa, szansa na wystąpienie jednego, nawet mało prawdopodobnego zdarzenia, jest większa niż szansa na wystąpienie łańcucha prawdopodobnych zdarzeń. Jest to szczególnie częste w sporcie.

Zakłady na sporty, o których wiesz

Tak naprawdę emocje są najgorszym wrogiem obstawiającego. Szczególnie jeśli chodzi o zakłady na duże kursy. Jeśli ktoś jest pasjonatem jakiegoś sportu, to na pewno ma swoje preferencje. I nielubiane zespoły. Dlatego może nie być obiektywny przy wyborze “dobrego” kursu.

Niemniej jednak, bazując na wieloletnim doświadczeniu, im bardziej gracz rozumie sport, tym lepiej potrafi określić, czy szanse na zwycięstwo danego zawodnika (drużyny) są zawyżone czy zaniżone.

Nie można też ignorować takich obiektywnych parametrów jak forma fizyczna, urazy, stan emocjonalny. Wszystko to jest łatwiejsze do śledzenia, jeśli sport jest interesujący dla gracza. Konieczne jest również zrozumienie, w jaki sposób obliczane są punkty rankingowe. Niektóre rankingi są dość dalekie od obiektywizmu.

Co było przewidywane przez wielu obserwatorów sportu. Nie chodziło o kwestie pozaboiskowe związane z prawdopodobnym transferem Messiego. Był to całkowicie obiektywny wskaźnik – polityka transferowa Barcelony w ostatnich latach polegająca na “wyprzedawaniu” głównych, aczkolwiek mało gwiazdorskich “atutów” hiszpańskiej drużyny.

Kilka słów o strategii zakładów z przewyższonymi kursami

Strategia zakładów z ekstra dużymi kursami jest odpowiednia dla graczy nie będących hazardzistami i posiadających solidny bankroll. Którzy są gotowi obstawiać nawet nie miesiące, ale lata, stawiając na bardzo mało prawdopodobny wynik.

Taka strategia często prowadzi do wypalenia emocjonalnego – gracz zaczyna mieć wrażenie, że po prostu oddaje bukmacherowi kilka razy w tygodniu 100-200$ (częstotliwość i wielkość zakładów zależy od wysokości bankrolla).
Taka gra wymaga pewnego dystansu i obojętności. Ale wygrana po kursie większym niż 20 może z nawiązką zrekompensować wszystkie zainwestowane pieniądze. Niestety, często nie da się uzyskać tak wysokich kursów bez korzystania z zakładów ekspresowych. Co jeszcze bardziej zmniejsza prawdopodobieństwo wygranej w rozumieniu teorii prawdopodobieństwa.

Taka strategia nie jest matematycznie optymalna. Zostało już udowodnione, że prawdopodobieństwo wygrania parlay z 4 zdarzeń z kursem powyżej 50 jest tak niskie, że może nie być warte życia, aby wygrać choć raz. Dlatego też, nawet w przypadku strategii zakładów o wysokich kursach, najlepiej jest trzymać się przedziału kursów 4-10.